JAMA

festival Milana Adamčiaka
( 2019 – )

Jedným z najmladších projektov Slovenskej sekcie ISCM je JAMA – unikátny /ne/festival odohrávajúci sa na pomedzí intermédií, experimentálnej hudby a súčasného umenia. Je venovaný spomienke na slovenského skladateľa a konceptuálneho umelca Milana Adamčiaka (1946 – 2017), ktorý posledné roky svojho života prežil v ústraní v obci Banská Belá a pri vzniku Slovenskej sekcie ISCM zohral veľmi dôležitú úlohu. Jednotlivé ročníky sú číslované na počesť nedožitých Adamčiakových narodenín.

JAMA skúma priestor na priesečníku rôznych umeleckých foriem a médií. V „adamčiakovskom“ duchu sa snaží rúcať stereotypy a vykračovať z „bežného“. Spája tvorcov (tím okolo autorov Fera Királya a Evy Vozárovej) s miestnou umeleckou komunitou združenou okolo Zuzany Bodnárovej a Svätopluka Mikytu a účastníkov z rôznych prostredí a nabáda k aktívnemu zapojeniu návštevníkov, miestnej komunity a študentov umenia.

Prvý ročník JAMA sa konal v októbri 2019, druhý v októbri 2020 – oba v Banskej Belej a Banskej Štiavnici, oba v spolupráci s občianskym združením ooo, Cluster ensemble a rezidenčnou platformou Banská St a nica Contemporary. Štafetu ďalších ročníkov prevezmú práve „intermedialisti“ z o. z. ooo.

~ Eva Vozárová

 

Objavte viac na webe JAMA!

 

Menu