Idea usporiadať festival Svetové dni novej hudby na Slovensku bola stará ako Slovenská sekcia ISCM sama. Od založenia ISCM bolo Československo organizátorom festivalu štyrikrát (1924 v Prahe spoločne so Salzburgom, 1925 v Prahe spolu s Benátkami, v Prahe 1935 a 1967) a túžba po tomto veľkom medzinárodnom stretnutí sa samozrejme opäť prejavila aj po prevrate v roku 1989 a vznikol nápad uchádzať sa o usporiadateľstvo v roku 1996; nápad, ktorý sa už kvôli rozdeleniu Československa nemohol uskutočniť. Po vzniku samostatnej Slovenskej sekcie sa na stretnutiach členskej základne nápad o organizovaní festivalu začal oprašovať.
Ako sme už spomenuli, festival Svetové dni novej hudby si od počiatku kládol za cieľ podporovať uvádzanie toho najaktuálnejšieho, čo tvorba v oblasti hudby prináša, a uľahčovať spoluprácu medzi skladateľmi, umelcami, vydavateľmi a organizátormi v medzinárodnom meradle. Považuje sa za jeden z prvých hudobných festivalov po 1. svetovej vojne.
Jeho medzinárodná povaha ho kládla do opozície k Donaueschingenskej prehliadke komornej hudby na podporu súčasného hudobného umenia, ktorá vznikla v Nemecku o rok skôr (1921), ale s cieľom uvádzať len nemeckých autorov.
Mohlo by sa zdať prekvapujúce, že „nultý“, prvý a druhý ročník festivalu sa uskutočnili v Salzburgu a nie vo Viedni; bolo to spôsobené prílišnou konzervatívnosťou viedenského prostredia, ktoré nové „výstrelky“ v hudbe odmietalo a mladí skladatelia a skladateľky mali ťažkosti sa tam presadiť.
Už prvé ročníky so sebou priniesli očakávateľné výsledky: nadšené prijatie pre novú hudbu na jednej strane, piskot a urážky na strane druhej. V modernej spoločnosti je však potrebné s tým rátať. Skladby do programu festivalu vyberala medzinárodná porota spomedzi zaslaných diel, a taká porota môže vždy vyberať len na základe buď umelecko-kvalitatívnych kritérií, alebo na základe princípu reprezentácie. Hoci si festival zakladal na uvádzaní hudby z najrozmanitejších krajín, rozsah obmedzený na niekoľko koncertných dní spôsobil problém v možnosti dať priestor všetkým. Krajiny, z ktorých skladby zaznievali na festivale zriedka (z niektorých vôbec), sa čoraz vehementnejšie dožadovali garancie výberu ich skladieb. Týmto problémom festival trpel celé desaťročia. Spôsob vytvárania dramaturgie je už po mnoho rokov nezmenený, ale od roku 2011 má každá členská sekcia, ktorá splní kritériá pre zasielanie diel, istotu, že aspoň jedna skladba z jej nominovaných bude na festivale uvedená.
Už 20 rokov festival podporuje aj mladých autorov do 35 rokov tým, že je na ňom udeľovaná Cena pre mladých skladateľov. Okrem finančnej stránky to pre oceneného autora znamená príležitosť napísať novú skladbu, ktorá je potom uvedená na niektorom z nasledujúcich ročníkov.
Idea usporiadať festival Svetové dni novej hudby na Slovensku bola stará ako Slovenská sekcia ISCM sama. Od založenia ISCM bolo Československo organizátorom festivalu štyrikrát (vždy v Prahe – 1924 spolu so Salzburgom, 1925 spolu s Benátkami, 1935, 1967) a túžba po tomto veľkom medzinárodnom stretnutí sa samozrejme opäť prejavila aj po prevrate v roku 1989 a vznikol nápad uchádzať sa o usporiadateľstvo v roku 1996; nápad, ktorý sa už kvôli rozdeleniu Československa nemohol uskutočniť. Po vzniku samostatnej Slovenskej sekcie sa na stretnutiach členskej základne nápad o organizovaní festivalu začal oprašovať.
Nový vietor do plachiet priniesla iniciatíva Oľgy Smetanovej (delegátky Slovenskej sekcie) podať na valnom zhromaždení ISCM v litovskom Vilniuse (2008) návrh na usporiadanie festivalu v roku 2013 v spolupráci s festivalom Melos-Étos. Slovenskí aktéri sa následne spojili aj s Rakúskou sekciou ISCM a festivalom Wien Modern a príbeh festivalu ISCM World New Music Days 2013 ďalej vytvárali spoločne.
Na Slovensku sme v spojitosti s pripravovaným festivalom rozbehli množstvo aktivít a projektov, ktoré mali jednak vyústiť na koncertoch festivalu v roku 2013 (najmä v Košiciach), jednak pokračovať aj po ňom ako platformy pre systematickú prácu v konkrétnej oblasti. Tak vznikol projekt New Music for Kids and Teens aj VENI ACADEMY, o ktorých sme už písali. Vznikol tiež festival ISCM New Music Days v Košiciach, ktorý prebiehal v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice a projektom Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 v rokoch 2010 – 2014.
„Putujúci“ festival ISCM World New Music Days sa v roku 2013 uskutočnil v Košiciach, Bratislave a vo Viedni. Dôležitými partnermi boli festivaly v jednotlivých mestách: ARS NOVA Cassoviae (Košice), Melos-Étos (Bratislava) a Wien Modern (Viedeň).
V rámci festivalu sa uskutočnilo 10 koncertov v Košiciach (v priestoroch ako Dom umenia, Kasárne/Kulturpark či Kunsthalle), 6 koncertov v Bratislave (v Slovenskej filharmónii, Slovenskom rozhlase, Dvorane VŠMU) a 10 koncertov vo Viedni (v sálach Konzerthausu, Rakúskeho rozhlasu – ORF, Porgy & Bess a Palais Kabelwerk). Sprievodnými podujatiami boli inštalácie a muzikologické sympóziá vo všetkých troch mestách.
Význam festivalu v roku 2013 pre Slovensko však nespočíva len v podujatí samotnom, ale aj v následnom rozvinutí ďalších príležitostí: možno spomenúť aspoň sólo recitál Milana Paľu na záhrebskom Muzički bienale Zagreb (2015 a 2017) či zintenzívnenie medzinárodných aktivít VENI ACADEMY (prednášky a workshopy so slovenskými umelcami a hudbou v Čechách a v Chorvátsku rezidencia na záhrebskom festivale v roku 2015 a mnohé ďalšie).
~ Irena Lányiová