VENI ACADEMY

komunita mladých hudobníkov
( 2010 – )

V roku 2010 z iniciatívy troch kľúčových členov VENI ensemble (Mariana Lejavu, Ivana Šillera a Daniela Mateja) vznikla vzdelávacia platforma VENI ACADEMY, ktorá sa postupne stala medzinárodnou komunitou mladých ľudí, spojených záujmom o interpretáciu hudby, s akou sa v škole bežne nemajú možnosť stretnúť. Spôsob, ako ju hrať, im sprostredkúvajú vybraní hráči VENI ensemble, ktorí sa starajú o ich ďalší umelecký rast.

Počas desaťročnej existencie sa projekt VENI ACADEMY rozrástol do celkom nečakaných rozmerov: z pôvodne skromného zámeru byť kreatívnym prostredím pre študentov slovenských konzervatórií a hudobných akadémií sa teritórium záujemcov postupne rozširovalo najprv na bývalé Československo, neskôr na ďalšie európske krajiny. V súčasnosti sa na projektoch VENI ACADEMY podieľa viac ako 200 študentov, a to nielen z Európy, ale aj z krajín ležiacich mimo nej.

Okrem množstva úspešných koncertov v rozmanitých prostrediach (od konvenčných koncertných siení, cez neobvyklé priestory, napríklad parky, nákupné centrá alebo električky MHD, až po veľké podujatia, akými sú napríklad Muzički biennale Zagreb, alebo Pohoda festival) súbor VENI ACADEMY vydal aj CD titul, ROLLING TONES/in zarter Bewegung, ktorý získal prestížne ocenenie Radio_Head Awards 2013 za „najlepší album roka v kategórii Klasická hudba“.

V roku 2018 vyšlo v prominentnom americkom vydavateľstve Mode Records ďalšie CD, DISPERSION, s hudbou legendárneho amerického skladateľa a multiinštrumentalistu Elliotta Sharpa, ktoré sa nahrávalo počas letnej akadémie v roku 2015 v košických „kasárňach“. Jeho krst sa uskutočnil v rámci spoločného koncertu Elliotta Sharpa, newyorského ansámblu SysOrk a niekoľkých členov VENI ACADEMY v slávnom brooklynskom klube Roulette 1. novembra 2018.

Aktivity VENI ACDEMY od počiatku zastrešuje Slovenská sekcia ISCM, v spolupráci s ďalšími slovenskými a zahraničnými (nielen vzdelávacími) inštitúciami.

~ Daniel Matej

 

Navštívte nás na našom vlastnom webe!

Menu