(New) Music at Home

cyklus v šamorínskej synagóge
( 2003 – 2009 )

Projekt (NEW) MUSIC AT HOME vznikol na základe spoločnej iniciatívy Daniela Mateja (za Slovenskú sekciu ISCM) a Csabu Kissa (za At Home Gallery) s cieľom vytvoriť v magickom prostredí šamorínskej synagógy cyklus koncertov, ktorých zámerom bolo poskytnúť publiku možnosť pravidelne sa stretávať s rôznymi podobami „súčasnej“ aj „minulej“ hudby, pričom kritériom výberu repertoáru bolo prezentovať hudbu, ktorej by „novosť“, a teda „aktuálnosť“ v akomkoľvek slova zmysle bola základnou vlastnosťou (jej skutočný – historický – vek v takom prípade pochopiteľne nezohrával žiadnu úlohu).

Počas siedmich ročníkov tohto podujatia (2003 – 2009) tak malo publikum možnosť spoznať popri hudbe J. S. Bacha, F. Couperina, W. A. Mozarta, D. Scarlattiho a iných barokových a klasicistických skladateľov tvorbu významných autorov hudby 20. a 21. storočia (J. Cagea, E. Browna, M. Feldmana, A. Piazzollu, S. Reicha, G. Scelsiho, K. Stockhausena a ď.), ako aj tvorbu súčasných slovenských skladateľov (M. Burlasa, J. Hatríka, I. Hrušovského, M. Lejavu, D. Mateja, B. Milakoviča, J. Sixtu, J. Vajóa, M. Vargu a ď.) v mimoriadne kvalitnej interpretácii vybraných domácich aj zahraničných sólistov a súborov (akými sú Amadinda Percussion Group, Anne La Berge, don@u.com, James Fulkerson, Enikő Ginzery, Zoltán Gyöngyössy, Rajmund Kákoni, Boris Lenko, Lotz trio, Musica aeterna, OVER4tea, Eugen Prochác, Solamente naturali, Tibor Szemző, VAPORI del CUORE, VENI ensemble a ď.).

~ Daniel Matej

(New) Music at Home - archív podujatí

2003

24. 10. 2003 o 19.00
Offertorium
Synagóga, Šamorín
Program: Johann Sebastian Bach: Ricercar à 6 z Hudobnej obete, BWV 1079; Marc Sabat: John Jenkins; Michael Blake: (Lower) String Quartet and Electric Guitar; Martin Burlas: Offertorium; Fréderic Lagnau: D’autres yeux sur la méme chose; Daniel Matej: Dying Old (offertorium)
Účinkujúci: Musica Aeterna, Marian Lejava (dirigent)
25. 10. 2003 o 19.00
Before and After Silence
Synagóga, Šamorín
Program: Daniel Matej: ... CAravenGE ... Pre mg pás; Ernstalbrecht Stiebler: Extension III; John Cage: Branches pre ozvučené prírodné objekty, 4’33”, Four6; Giacinto Scelsi: Ko-Lho (1966); Earle Brown: December 1952
Účinkujúci: VENI ensemble

2004

17. 9. 2004 o 18.30
Lieder ohne Worte
Synagóga, Šamorín
Program: don@u.com: Lieder ohne Worte * svetová premiéra
Účinkujúci: don@u.com: Marek Piaček (flauta, elektronika), Ronald Šebesta (klarinet, basklarinet), Martin Brandlmayr (bicie nástroje), Martin Siewert (gitara, lapsteel, elektronika), Peter Zagar (syntezátor), Daniel Matej (gramofón, CD prehrávače, elektronika, objekty), Roman Laščiak (zvuk)
22. 9. 2004 o 18.30
Strangers in our Midst
Synagóga, Šamorín
Program: Juliet Palmer: miasma [veni mix]; Martijn Voorvelt: Who’s pushing the pedals on the season cycle?; Daniel Matej (jaune, bleue, rouge; Christopher Fox: Strangers in Our Midst / Inner
Účinkujúci: VENI ensemble: Ronald Šebesta (klarinet, tenorsaxofón, magnetofón), Ľubomír Horák (trombón, eufónium, magnetofón), Karol Kompas (gitara, banjo, magnetofón), Boris Lenko (akordeón, magnetofón), Daniel Matej, um. vedúci (magnetofón), Ján Slávik (violončelo)
8. 10. 2004 o 18.30
Plasticity and Beyond
Synagóga, Šamorín
Program: Ľubomír Burgr: Oproti, Elevator, Vnútri; Peter Zagar: Dve skladby pre akordeón; Christopher Fox: Serious Reduction * svetová premiéra; Howard Skempton: Cakes and Ale for Accordion; Jevgenij Iršai: Concetto rituale; Howard Skempton: Small Change for Accordion; Martin Burlas: Chorál (pre) nereagujúcich; John Zorn: Road Runner; Guy Klucevsek: Bandoneons, Basil and Bay Leaves; Astor Piazzolla: Revirado, Muerte del Angel
Účinkujúci: Boris Lenko (akordeón)
15.10.2004; 18.30
Lost Angeles and Other Mirrors
Synagóga, Šamorín
Program: OVER4tea: Lost Angeles and Other Mirrors: Part LXVII. - Waiting for the Angeles, Part LXVIII. - To Be Free, Part LXIX. - The Mirrors, Part LXX. - Lost Angeles * svetová premiéra
Účinkujúci: OVER4tea: Martin Burlas (syntezátor, elektronika), Ján Boleslav Kladivo (elektronika, video, violončelo, hlas), Daniel Matej (gramofón, CD prehrávače, elektronika, objekty), Roman Laščiak (zvuk)

2005

4.9.2005 o 18.30
Cello
Synagóga, Šamorín
Program: Ernest Bloch: Suita „Zo židovského života“; Jevgenij Iršai: Sonata corta; Peter Zagar: Introdukcia a prelúdium; Ľubomír Burgr: From any bars; Christian Wolff: Cello Suite Variation; Johann Sebastian Bach: Suita č. 1 G dur BWV 1007
Účinkujúci: Jozef Lupták (violončelo, improvizácie)
17.9.2005 o 18.30
Continuum. Historizmus v modernej hudbe a modernizmus v hudobnej histórii
Synagóga, Šamorín
Program: Ivan Hrušovský: Sonata in modo classico; William Tisdall: Pavana Chromatica; Johann Kuhnau: Musicalische Vorstellung einiger Biblischer Historien in 6. Sonaten auf dem Claviere zu spielen. Suonata prima. „Il Combattimento tra David e Goliath”; Johann Jacob Froberger: Tombeau fait à Paris sur la mort de Monsieur Blancherocher, Suite XXX; Peter Guľas: Variácie a tokáta; Jean- Henri D’Anglebert: Troisième suite; Johann Sebastian Bach: Chromatische Fantasie und Fuge d-moll BWV 903; Josef Sixta: Koncertná etuda pre čembalo; François Couperin: Les Fastes de la Grande et Anciéne Mxnxstrxndxsx (Ménestrandise); Domenico Scarlatti: Gavota; Pancrace Royer: Le Vertigo
Účinkujúci: Peter Guľas, Andrea Bálešová, Irena Špinlerová (čembalo)
18.9.2005 o 18.30
Kosť a ježko
Synagóga, Šamorín
Program: Kosť a ježko, cyklus piesní pre spev, violončelo a bicie: Neskoč, Kosť a ježko, €u-error, Instrumental, Politika, Dýchacia trubička, Beeetle, Cuplík, Korupcia, Kamošov vozík, Nočný lov, In One Forest, „BOSCH“, Betónová lavička, Žinčica, Ekonómovia
Účinkujúci: Tucan: Jonatán ’Chocholík’ Pastirčák (spev, violončelo, syntezátor, objekty), Adam ’Chvostík’ Matej (bicie, syntezátor), Roman Laščiak (zvuk)
24.9.2005 o 18.30
Themes and Variations
Synagóga, Šamorín
Program: VAPORI del CUORE: Themes and Variations 2 * svetová premiéra
Účinkujúci: VAPORI del CUORE: Marek Piaček (flauta, hlas, elektronika), Ľubomír Burgr (husle, laptop), Marian Lejava a. h. (’zlopcoky’, husle, objekty), Peter Zagar (syntezátor), Daniel Matej, um. vedúci (gramofón, CD prehrávače, elektronika, objekty), Roman Laščiak (zvuk)
30.9.2005 o 18.30
Divertimenti
Synagóga, Šamorín
Program: Juraj Družecký: Divertimento; Marek Piaček: Pustatina I - II - III - IV - V - VI - VII - VIII * svetová premiéra; Boško Milaković: The Inner Singers * svetová premiéra; Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento KV 439b Nr. 2, Die Zauberflöte (výber); Martin Burlas: Sailing Against Night * svetová premiéra
Účinkujúci: Lotz Trio: Róbert Šebesta, Ronald Šebesta, Andreas Fink (basetové rohy)
1.10.2005 o 18:30
Voices for ensemble
Synagóga, Šamorín
Program: Zygmunt Krauze: Voices; Earle Brown: December 1952; Terry Riley: In C
Účinkujúci: studEND.doc, Daniel Matej, um. vedúci (pulzácia, syntezátor)

2006

5.9.2006 o 19.00
John Cage 5.9.1912
Synagóga, Šamorín
Program: John Cage, Lou Harrison: Double Music; John Cage: Trio, Dream, Credo In Us, In a Landscape, Second Construction, Waiting, Third Construction; Aurél Holló: ... for John...
Účinkujúci: Amadinda Percussion Group: Károly Bojtos, Aurél Holló, Zoltán Váczi (bicie nástroje), Zoltán Rácz, umelecký vedúci (bicie nástroje, klavír)
7.9.2006 o 19.00
... virág az ember...
Synagóga, Šamorín
Program: György Kurtág: Hry (verzia pre cimbal a akordeón; výber); Peter Machajdík: Päť zrkadiel; Anton Steinecker: Notturni; Mauricio Kagel: Rrrrrrr...; Karlheinz Stockhausen: Zverokruh (verzia pre akordeón a cimbal); Theo Brandmüller: Bilder der Nacht „Lass den Balkon geöffnet“
Účinkujúci: Enikő Ginzery (cimbal), Boris Lenko (akordeón)
9.9.2006 o 19.00
Marián Varga solo in concert
Synagóga, Šamorín
Program: Marián Varga: Vežová hudba, Bukoliky, Nechtiac, Žltá ľalia, Posledná jeseň, Carillon, Insomnia, Naozaj budem musieť odísť, Musaquettes, Nesmierny smútok hotelovej izby, Ľalia poľná, Spomienka na Vivaldiho, Virágom, Scherzino, Mobile, Zagajduj, gajdoše, Hommage a J. S. Bach
Účinkujúci: Marián Varga (klávesové nástroje), Miloš Brunclík, Roman Laščiak (zvuk)
23.9.2006 o 19.00
Solos and variations
Synagóga, Šamorín
Program: Marko Ciciliani: Reflux-Refract; Volker Staub: Flötensolo Nr. 37; Anne La Berge, VAPORI del CUORE: Variations 2 * svetová premiéra; Hanna Kulenty: A Fifth Circle; Anne La Berge: Black veined white
Účinkujúci: Anne La Berge (flauta, elektronika), VAPORI del CUORE: Marek Piaček (flauta, elektronika), Ľubomír Burgr (husle), Marián Lejava, a. h. (viola, objekty), Peter Zagar (syntetizátor), Daniel Matej (gramofón, CD prehrávač, elektronika, objekty), Roman Laščiak (zvuk)
9.10.2006 o 19.00
To be held for a long time
Synagóga, Šamorín
Program: La Monte Young: Composition 1960 # 7 (verzia pre sláčikové kvarteto); Steve Reich: Electric Counterpoint, Different Trains
Účinkujúci: Matúš Jakabčic (elektrická gitara), Zwiebel Quartet: Marek Zwiebel (husle), Peter Mosorjak (husle), Peter Zwiebel (viola), Andrej Gál (violončelo), Roman Laščiak (zvuková réžia)

2007

4.9.2007 o 19.00
„Ma fin est mon commencement“
Synagóga, Šamorín
Program: Guillaume de Machaut: „Ma fin est mon commencement”; Ádám Kondor: Gegen (in memoriam I. Xenakis); Orlando Gibbons: Fantasia a 3; William Byrd: Alleluia - anthem; John Bull: In nomine No. 4; József Sári: Nuptial Music; Joseph Haydn: Fünf Stücke für Flötenuhr; Josquin des Prés: Proportional Canon; anonymus: Stella splendens; László Sáry: Ludus cromaticus, Fives Repeated, Claves music
Účinkujúci: Trio Lignum: Csaba Klenyán, Lajos Rozmán (klarinety), György Lakatos (fagot)
7.9.2007 o 20.30
A Guest of Life
Synagóga, Šamorín
Program: Tibor Szemző: A Guest of Life (film)
Účinkujúci: Tibor Szemző (hudba a réžia)
9.9.2007 o 19.00
... pre synagógu
Synagóga, Šamorín
Program: Juraj Vajó: Music for tape and various instruments, ... pre synagógu * svetová premiéra, ... pre hoboj, violončelo a klávesový nástroj * svetová premiéra; Erwin Schulhoff: Sonáta pre husle sólo; Ivan Buffa: For Atti pre gitaru * svetová premiéra
Účinkujúci: Žena s blchou: Matúš Veľas (hoboj), Ondrej Slávik (trúbka, kongá), Attila Tverďák (elektrická gitara), Boris Vaitovič (basová gitara), Blanka Pavlovičová (husle, kongá), Gregor Regeš (violončelo), Juraj Vajó (syntetizátor, citera, dirigent)
10.10.2007 o 19.00
Scarce Resemblance
Synagóga, Šamorín
Program: Marek Piaček: El effecto foehn; Juraj Hatrík: Melancholický valčík; Astor Piazzolla: Butcher's Death; Ilja Zeljenka: Hudba pre violončelo a akordeón; Daniel Matej: NICE; Sofia Gubajdulina: In Croce; Marian Lejava: Scarce Resemblance; Astor Piazzolla: Michelangelo 70
Účinkujúci: Eugen Prochác (violončelo), Rajmund Kákoni (akordeón)
11.10.2007 o 19.00
Solamente naturali
Synagóga, Šamorín
Program: Uhrovská zbierka piesní a tancov (výber); Melodiárium Anny Szirmay-Keczer (výber)
Účinkujúci: Martina Mestická (priečna flauta, zobcové flauty), Miloš Valent (husle, viola, ľudové husle, spev), Peter Šesták (viola), Peter Vrbinčík (viola, ľudové husle, bubon), Tibor Nagy (kontrabas, bicie), Enikő Ginzery (barokový cimbal, iránsky Daf, bubon)

2008

4.9.2008 o 19.00
nachBach
Synagóga, Šamorín
Program: Johann Sebastian Bach: Grave a mol, Andante C dur zo Sonáty č. 2 a mol; Béla Bartók: Fuga zo Sonáty pre sólové husle; Matijs de Roo: Cadenza nel nome di Berio; Luciano Berio: Duetti per due violini; Bernd Alois Zimmermann: Preludium zo Sonáty pre sólové husle; Elliott Carter: Riconoscenza per Goffredo Petrassi; Morton Feldman: For Aaron Copland; John Cage: Chorals; Pierre Boulez: Anthemes I; Susumu Yoshida: Kodama I „L'Esprit de l'Arbre“
Účinkujúci: David Danel (husle), Aki Kuroshima a. h. (husle)
5.9.2008 o 19.00
Ryoanji 1
Synagóga, Šamorín
Program: Johann Sebastian Bach: Partita a mol; Zoltán Gyöngyössi: Pearls; Daniel Matej: ΜИKA (Mi-CHA); Giacinto Scelsi: Ko-Lho; John Cage: Ryoanji (verzia pre flautu a bicie nástroje); György Kurtág: Quatro pezzi (výber); Georg Philipp Telemann: Fantasie in a-moll no. 2
Účinkujúci: Zoltán Gyöngyössi (flauty), Daniel Matej (bicie nástroje, CD prehrávač), Ronald Šebesta (klarinet)
6.9.2008 o 19.00
Clarinet and String Quartet
Synagóga, Šamorín
Program: Morton Feldman: Dve skladby pre klarinet a sláčikové kvarteto, Clarinet and String Quartet
Účinkujúci: VENI ensemble: Ronald Šebesta (klarinet), Štefan Eperješi (1. husle), Peter Mosorjak (2. husle), Peter Zwiebel (viola), Andrej Gál (violončelo)
7.9.2008 o 19.00
Twenty Years After
Synagóga, Šamorín
Program: Martin Burlas: Záznam siedmeho dňa; Zbigniew Rudziński: Studium na C; Elliott Sharp: Syndakit
Účinkujúci: VENI ensemble, Daniel Matej (umelecký vedúci), Marian Lejava (dirigent)
9.9.2008 o 19.00
Ryoanji 2
Synagóga, Šamorín
Program: John Cage: Ryoanji; James Fulkerson: Force Fields and Spaces, Part 1; Ruth Wiesenfeld: I name you; Hyo-shin Na: Chohanga 2; Christian Wolff: Out – Takes; Kunshu Shim: 6 poems; Hilmar Thordarrson: Sononymus for Trombone (Beyond the sonoscope) * svetová premiéra
Účinkujúci: James Fulkerson (trombón, elektronika), Hilary Jeffery (bicie nástroje), Daniel Matej (bicie nástroje)
6.9.2009 o 18.00
Synagóga, Šamorín
Program: Chassidic Songs
Účinkujúci: Rabín Baruch Myers (klavír, spev), Boris Lenko (akordeón), Jozf Lupták (violončelo), Miloš Valent (husle, viola)

2009

11.9.2009 o 19.00
Synagóga, Šamorín
Program: Edvard Schiffauer: Vteřiny; Frederic Rzewski: To the Earth pre štyri kvetináče a hlas; Hans Werner Henze: Five Scenes from the Snow Country; Eckhard Kopetzki: Canned Heat; Miroslav Srnka: Ranni Hajahu pre 9 neladených bicích nástrojov; Steve Reich: Clapping Music; Paul Smadbeck: Rhythm Song
Účinkujúci: Peter Kosorín (bicie), Lukáš Krejčí (bicie)
19.9.2009 o 19.30
Koncert pre synagógu
Synagóga, Šamorín
Program: Gábor Presser
Účinkujúci: Gábor Presser (spev, klavír)
23.9.2009 o 19.00
Synagóga, Šamorín
Program: Birds Build Nests Underground
Účinkujúci: Birds Build Nests Underground: Petr Ferenc (platne, gramofóny, efekty), Michal Brunclík (platne, gramofóny, efekty), Martin Ježek (8mm)
2.10.2009 o 19.00
Synagóga, Šamorín
Program: Martin Smolka: Lamento metodico; Sofia Gubajdulina: De profundis; Guy Klucevsek: Bandoneons, Basil and Bay Leaves; Jaroslav Pokorný: Hudba pro akordeon; Peter Graham: Carceri d’invenzione
Účinkujúci: Kateřina Paclíková (akordeón)
4.10.2009 o 19.00
Synagóga, Šamorín
Program: Pavol Bizoň: Akordy a kordy * svetová premiéra; Joseph Haydn: Klavírne trio G dur; Johann Nepomuk Hummel: Klavírne trio Es dur, Klavírne trio F dur; Daniel Matej: E [for e. g.] * svetová premiéra; Boško Milakovič: Continuous * svetová premiéra; Juraj Vajó: Urban Songs * svetová premiéra
Účinkujúci: Musica Aeterna: Peter Zajíček (husle), Michaela Čibová (violončelo), Peter Guľas (kladivkový klavír), Attila Tverďák (elektrická gitara), Zbyněk Prokop (syntetizátor)
Menu