V dňoch 9. až 11. októbra 2023 sme zorganizovali sériu troch stretnutí pri hudbe, na ktorých sa zúčastnili skladatelia, interpreti, študenti ako aj odborná a laická verejnosť. Tieto stretnutia boli venované nielen prezentácii tvorby pozvaných hudobníkov, ale najmä podpore networkingu medzi jednotlivcami z rôznych oblastí hudobného sveta. Cieľom týchto stretnutí bolo vytvoriť priestor pre vzájomnú výmenu skúseností a nápadov, ktoré by mohli priniesť synergický efekt pri budúcich umeleckých a odborných spoluprácach.
Stretnutia pri hudbe sme realizovali na pôde Akadémie umení v Banskej Bystrici.
9.10.2023, 19:00 – Monika Wierbiłowicz (PL)
Počas prvého večera nám poľská skladateľka Monika Wierbiłowicz predstavila svoj osobitý prístup k súčasnej hudbe. Jej tvorba kombinuje moderné skladateľské techniky so zvukovou estetikou, ktorá vychádza z originálnych sonorických motívov. Stretnutie sa nieslo v duchu diskusie o prepojení vizuálnej a interpretačnej stránky v hudbe, najmä v podobe grafických partitúr.
10.10.2023, 19:00 – Ivica Gabrišová (SK)
Druhý večer patril slovenskej hráčke na flautu Ivici Gabrišovej, ktorá sa podelila o svoje skúsenosti s interpretáciou a špecifikami súčasnej hudby. Predstavila rôzne techniky hry na flautu, ktoré využívajú skladatelia v ich skladbách. Stretnutie bolo prínosné najmä pre prítomných skladateľov, ktorí si mohli tieto rozšírené techniky hry osvojiť, pochopiť ich nuansy a spôsoby, ako ich správne využívať v kompozíciách.
11.10.2023, 19:00 – Tamás Frank (HU)
Posledný večer patril mladému maďarskému hudobníkovi a skladateľovi Tamásovi Frankovi, ktorého diela sú zaujímavé inovatívnym prístupom k interpretácii. Jeho príspevok bol zameraný na rolu prirodzenej muzikality, improvizácie v súčasnej hudbe a jej prínos k vytváraniu nových hudobných foriem s presahmi do pop music a alterantívnemu rocku.
Všetky tri stretnutia sa niesli v neformálnej atmosfére, ktorá prispela k uvoľnenej a otvorenej diskusii. Účastníci mali možnosť nielen počúvať prednášky a prezentácie, ale aj aktívne prispievať do diskusií a nadväzovať nové kontakty.
Tento formát stretnutí sa ukázal ako veľmi prínosný pre všetkých zúčastnených. Umožnil nielen odborníkom, ale aj hudobným nadšencom a širšej verejnosti spoznať nové tváre na hudobnej scéne, vymeniť si myšlienky a položiť základy pre možné budúce projekty a spolupráce. Veríme, že takéto podujatia prispievajú k prehlbovaniu vzťahov v hudobnej komunite a vytvárajú priestor pre nové a vzrušujúce možnosti v oblasti súčasnej hudby.
Stretnutia sa konali v rámci projektu Celoročná činnosť ISCM – Slovenská sekcia, ktorý podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.