CAGE_110

5. septembra pred 110 rokmi sa v americkom meste Los Angeles narodil John Cage (1912 – 1992), jedna z najvplyvnejších osobností umenia a kultúry po druhej svetovej vojne. John Cage zmenil život množstvu ľudí po celom svete a svoju jedinečnú stopu zanechal aj v živote viacerých slovenských umelcov. Jeho osobnosť a tvorbu si pripomenieme projektom CAGE_110, ktorý budeme realizovať v Bratislave a v Banskej Bystrici. V podaní VENI ensemble pod vedením dirigenta Mariána Lejavu zaznie slávny Cageov Concert for Piano and Orchestra, sólový part ktorého predvedie klavirista Ivan Šiller. Okrem toho budete môcť zažiť aj “multimediálne variácie” na dielo Beach Birds for Camera v interpretácii tanečnej skupiny Petry Fornayovej a video umelca Jakuba Pišeka, ktorého zvukovú časť – Cageovu skladbu Four3 – opäť stvárnia hráči z VENI ensemble. Všetkému bude predchádzať tanečno-pohybový happening, opäť v podaní skupiny Petry Fornayovej a čítanie výberu z bohatej kolekcie Cageových textov, ktoré pripravili skladatelia Daniel Matej a Jaroslav Šťastný (aka Peter Graham). Okrem toho budeme o Cageovi a jeho tvorbe aj diskutovať a na Akadémii v Banskej Bystrici do dvojdňového “cageovského maratónu” pribudne ešte aj interpretačno-kompozičný workshop.

Harmonogram CAGE_110:

8. október 2022 / Koncertná sieň Dvorana VŠMU / Zochova 1, 811 03 Bratislava

(event na Facebooku)

18:30 – tanečné performance/happening, čítanie Cageových textov

19:00 – Concert for Piano and Orchestra

20:00 – “Beach Birds for Camera” Variations  /  Four3

Účinkujú: VENI ensemble, Marián Lejava, Ivan Šiller, tanečná skupina Petry Fornayovej, Jakub Pišek, Daniel Matej a Jaroslav Šťastný

11. október 2022 / Akadémia umení v Banskej Bystrici / Jána Kollára 22, 974 01 Banská Bystrica

(event na Facebooku)

16:00 – workshop s diskusiou

18:00 – Concert for Piano and Orchestra (VENI ensemble) 

Účinkujú: Daniel Matej, Ivan Šiller, Eva Šušková, VENI ensemble

Projekt CAGE_110 podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom Hudobného fondu. S podporou SOZA. S finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja. Organizátorom podujatia je ISCM – Slovenská sekcia.
Spoluorgnizátormi sú Koncertná sieň Dvorana a Akadémia umení v Banskej Bystrici. Mediálnym partnerom je Hudobný život a Opera Slovakia.

Ďalšie články

Naše projekty

Menu